понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, lecz nierzadko służą także za dekoracje. Zwykle takie sztacheta PCV z Bartoszyc buduje się w nasłonecznionych elementach, w których migiem rosną oraz silnie się zagęszczają. Dużo powabu maja również takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina gałązek czy tez kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer nieopodal takiego ogrodzenia uspokaja oraz relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same rosną, często również ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują również sporo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztacheta PCV zdołają być niezmiernie smukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie wycinać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie konstruuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ślicznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek komponuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, a cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety Winylowe stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий