среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka albo wstępnie obrabia, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balustrady plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień kamieni na sztacheta plastikowe z Nidzica na plot i bramę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nieregularnych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztacheta plastykowe używa się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na sztachety z plastiku na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych płyt może być różny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztacheta Winylowe z Jaworu na plot i bramę ze sztachet konstruuje się z kamieni różnorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje z kafli o niesymetrycznych zarysach, należy je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий